PO STOPÁCH ALEXANDRA MAKEDONSKÉHO (CIT06)


Oblast centrální Asie - Uzbekistán, Tadžikistán

Délka zájezdu : 15 dní  (doba pobytu v destinaci)

Ideální doba pro absolvování zájezdu : červen, červenec, srpen

Optimální počet účastníků : od 4 osob

 

Krátký úvod :

Tato cesta je určena všem, kteří milují historii, etnografii a orientální exotiku. Na mnoha místech budeme sledovat kroky slavného panovníka a vojevůdce Alexandra Makedonského z dob jeho tažení na východ. Navštívíme a poznáme ovšem také klenoty orientální architektury středověku - města Samarkand, Buchara nebo Shakhrisabz.

Trasa zájezdu :

Tashkent – Samarkand – Bukhara – Shakhrisabz – Termez – Baysun – Dushanbe – Margib – Iskanderkul lake – Istravshan – Khujand – Tashkent

Zaslat poptávku


Cena za osobu:

  od 1990 USD

 

Cena zahrnuje :

 • ubytování v hotelech a penzionech ve dvoulůžkových pokojích
 • stravování po dobu zájezdu: snídaně, obědy, večeře
 • přeprava pohodlnými mikrobusy nebo terénními auty podle itineráře zájezdu;
 • služby průvodce po celou dobu zájezdu
 • vstupenky na památky a do muzeí

Cena nezahrnuje :

 • mezinárodní letenky z Taškentu a do Dushanbe
 • foto / video poplatky v muzeích a na památkách;
 • zdravotní pojištění;
 • hraničního pásma vstupní povolení ke vstupu do pohraničního pásma v Tádžikistánu - 20 USD / osoba
 • všechny služby neuvedené v programu

Podrobný itinerář cesty :

 1. den - Přílet do Taškentu. Transfer do hotelu. Odpočinek.
 2. den - Přejezd do Samarkandu (300 km, 5 hodin), ubytování v hotelu, odpoledne prohlídka Samarkandu: náměstí Registan - "srdce" Samarkandu - soubor 3 majestátní medres - Sherdor, Ulugbeka a Tillya Qory. Bibi-Khanum- gigantická katedrála mešity, Gur- Emir- Mauzoleum Amir Timura (Tamerlan), jeho synů a vnuka Ulugbeka, známého vědce a astronoma.
 3. den - Po snídani pokračování prohlídky města : Shakhi-Zinda -  nekropole Samarkandských panovníků a šlechty, která se skládá ze zdobeného mauzolea a exotického Siab bazaru. Po obědě odjezd do Buchary (300 km, 5 hodin), po příjezdu ubytování v hotelu.
 4. den - prohlídka  Buchary : "Srdcem Buchary - historicko-architektonický komplex Lyabi-Khauz s ve střední Asii nejstarším bazénem obklopeným středověkými stavbami medres Divan-Begi s fasádou zdobenou nádhernou mozaiku, Kukeldash - největší medresa v Buchaře. Poi-Kalyan komplex s  48 m vysokým minaretem Kalyan. Velká mešita Kalyan s galerií završenou 288 kopulemi na 1 ha plochy; jediná arabská medresa v Buchaře- Miri, noc v hotelu.
 5. den - Pokračování prohlídky Buchary : mauzoleum Sámánovců, pevnost Ark - nejstarší sídlo Bucharských emírů, Chor-Minor - původní stavba čtyř minaretů. Sitorai- Mohi-Khosa Palác- letní palác Bucharských emírů. Po obědě přejezd do Shakhrisabz, rodiště Tamerlána (300 km, 5 hodin). Ubytování v hotelu.
 6. den - Po snídani prohlídka města : zřícenina paláce Ak Saray, Doruttilyavat, mešita Kok Gumbaz, Jami mešita, Jakhongir mauzoleum, Chor -Su - bazar. Odpoledne odjezd do Termezu (340 km, 6 hod). Ubytování v hotelu.
 7. den – Prohlídka Termezu - zřícenina buddhistických klášterů v Kara-Tepa, budhistický komplex Fayaz-Tepe, Sultan-Saodat - mauzoleum s hroby aristokracie Samaniovského období, Kyrk-Kyz - zemědělská usedlost z 10.stol., Mauzoleum Khamid al Termezi, Kampyr-Tepe (40 km od Termezu) - známý středověkým minaretem, místní historické muzeum, noc v hotelu.
 8. den - Přejezd do Baysoon (150 km, 3 hod). Baysoon - největší osada, regionální centrum, které se nachází ve velkém Ketmen-Chapti masivu. Lidový folklór v Baysoon je součástí seznamu UNESCO mistrovských děl nehmotného dědictví  světové kultury. Návštěva tradiční rodinné dílny na výrobu koberců. Seznámení se způsobem života, tradicemi a kulturou místních lidí. Přenocování v uzbecké rodině.
 9. den - Přejezd  Baysoon - Dušanbe (205 km, 5-6 hodin). Přechod uzbecko-tádžické hranice "Saryosiyo". Po příjezdu do Dušanbe ubytování v hotelu, exkurze po městě : náměstí nezávislosti, monument Ismaila Somoni - zakladatele tádžického státu, hlavní ulice Rudaki, muzeum starověku se zajímavou sbírkou starodávných artefaktů, která zahrnuje keramickou postavu Buddhy v nirváně (13 m). Nocleh v hotelu.
 10. den - Přejezd do vesnice Margib (135 km, 3 hod). Margib je starobylá tádžická osada v údolí řeky Yagnob. Populace se skládá z etnických Tádžiků. Pěší turistika v malebné rokli nedaleko skalního masívu Zamin-Karor, seznámení s místním životním stylem. Přenocování v tradičním tádžickém domě.
 11. den - Přejezd na Iskanderkul, největší a nejkrásnější jezero Fannských hor. Pěší turistika kolem jezera a na "Fann Niagara" - 40 m vysoký vodopád, vytékající z jezera. Piknik u jezera. Po obědě - návrat do Margibu.
 12. den - Přejezd do Istravshanu (Kiropol, Ura-Tyube) (150 km, 3 hod). Exkurze v Istravshanu, založeném perským králem Kierem v 6st.př.n.l.- staré město, bazar, mešita a medresa Kok – Gumbaz, hora Mug. Noc v hotelu.
 13. den ­- Přejezd do Khojentu (Alexandria Eshata) (80 km, 2 hodiny). Založen Alexandrem Makedonským. Exkurze : mauzoleum a mešita  Sheikh Maslikhiddin, Payshhambe - exotický bazar, nocleh v hotelu.
 14. den - Přejezd do Taškentu (160 km, 3 hod). Přechod tádžicko-uzbecké hranice "Oybek". V odpoledních hodinách prohlídka Taškentu : Staré město, kulturně-architektonický komplex Khast - Imam s velkolepou Páteční mešitou, středověký Yunus-chán a mausoleum Kafal-Shashi, Barakh-Chán a medresa Kukeldash, islámská univerzita, knihovna v mešitě Tillya Sheykh s jedním z původních koránů; náměstí Istiqlol s medresou Abdul Kasim, pomník Alisher Navoiy, velký zábavní park s hudební fontánou;  náměstí Amir Timur (Tamerlan) s parkem, "Chorsu" východní bazar, noc v hotelu.
 15. den - Odlet z Tashkentu.

Doporučené vybavení :

Od jara do podzimu, kdy je ideální doba pro návštěvu historických měst Střední Asie, panuje v oblasti slunečné a teplé počasí, v letních měsících obrovské vedro a sucho!  

 • sandály, nízké trekové boty
 • trička, kraťasy, ponožky
 • cestovní kalhoty (ideálně s odepínací nohavicí)
 • nepromokavou a fleece bundu,
 • sluneční brýle, kšiltovku nebo klobouk
 • malý batoh (cca 20l), osobní lékárnu, láhev na vodu(1l)
 • cestovní pojištění

Ubytování během zájezdu :

Ubytování ve městech ve dvou- nebo tří-hvězdičkových hotelích a v rodinných domech ve dvoulůžkových pokojích.

Jídlo na zájezdu :

Snídaně je vždy v hotelu v rámci ubytování, formou bufetu: čaj, káva, chléb, vejce, marmeláda, sýry, salámy, zelenina, ovoce, musli, mléko, jogurt, atd.

Obědy a večeře : ve městech a na přejezdech jsou ve vyzkoušených a prověřených restauracích a čajovnách,  alkohol si každý hradí sám.

Doprava během zájezdu a transport zavazadel :

Letecky : mezinárodní lety do/z Tashkentu - NENÍ V CENĚ ZÁJEZDU!

Autem : po celou dobu našimi klimatizovanými a pohodlnými mikrobusy, případně autobusy.

...připravujeme....

Fotky

PO STOPÁCH ALEXANDRA MAKEDONSKÉHO

Videa