VELKÁ CESTA PO STŘEŠE SVĚTA (PAMÍREM) (CIT07)


Oblast centrální Asie - Uzbekistán, Kyrgyzstán, Tadžikistán

Délka zájezdu : 15 dní (doba pobytu v destinaci)

 Ideální doba pro absolvování zájezdu : červen, červenec, srpen

Optimální počet účastníků : od 4 osob

Krátký úvod :

Unikátní cesta po „Pamírské dálnici“ vám představí jedno z nejméně přístupných míst naší planety. Na světě existují pouze dvě další místa (Tibet a Andy), kde se silnice šplhají do výšek přes 4000 metrů. Na vaší cestě překonáte hned několik průsmyků přesahujících tuto nadmořskou výšku. Uvidíte také křišťálově čistá horská jezera, divoké řeky, zaledněné vrcholy Pamíru. Nahlédnete do slavného Vachánského údolí se zříceninami hradů Kaakhla, Yamchun a Ratm. Budete mít možnost vykoupat se v horkých pramenech a malinko poznáte život a tradice horského národa žijícího na „střeše světa“.

Trasa zájezdu :

Dushanbe - Kalaykhumb - Khorog - Garm-Chashma - Ishkashim - Yamchun – Yamg - Vrang - Lyangar - Bulunkul / Yashilkul – Murgab – Karakul – Osh - Fergana - Tashkent - Samarkand - Bukhara – Tashkent

Zaslat poptávku


Cena za osobu:

od 1990 USD

Cena zahrnuje :

 • ubytování v hotelech a penzionech ve dvoulůžkových pokojích
 • stravování po dobu zájezdu : snídaně, obědy, večeře
 • přeprava pohodlnými mikrobusy nebo terénními auty podle itineráře zájezdu;
 • služby průvodce po celou dobu zájezdu
 • letenka na vnitrostátní let Bukhara- Tashkent

Cena nezahrnuje :

 • mezinárodní letenky z Taškentu a do Dushanbe
 • vstupenky na památky a do muzeí
 • foto / video poplatky v muzeích a na památkách;
 • zdravotní pojištění;
 • všechny služby neuvedené v programu

Podrobný itinerář cesty :

 1. den - Přílet do Dušanbe. Prohlídka města. Ubytování v hotelu, nocleh.
 2. den - Přejezd do Kalaykhumbu.
 3. den - Přejezd do Chorogu. Prohlídka města - botanická zahrada, nocleh v penzionu.
 4. den - Přejezd Chorog - Garm-Chashma - Ishkashim - Yamchun. Cesta vede podél řeky Pjanž, přes termální prameny Garm-Chashma do města Ishkashim. Zde návštěva bazaru, prohlídka zbytků hradů Kaakhla, Yamchun a Ratm. Nocleh v penzionu.
 5. den - Přejezd Yamchun - Yamg - Vrang – Lyangar. Cesta podél řeky Pjanž, mezi Hindukúšem a Jižním Pamírem s Vrcholy Piku Marxa a Engelsa. Nocleh v penzionu.
 6. den - Přejezd Lyangar -  jezera Bulunkul  a Jašilkul. Výlet okolo jezer.
 7. den - Přejezd do Murgabu. Nocleh v penzionu.
 8. den - Přejezd k jezeru Karakul. Po cestě nejvyšší silniční sedlo Pamíru Ak-Baytal. Nocleh v penzionu.
 9. den - Přejezd do Oshe (Kyrgyzstán) přes sedla Kyzyl-Art a Taldyk. Dále cesta vede legendární  Zaalajskou dolinou s Pikem Lenina. Ubytování v Oshi, nocleh v hotelu.
 10. den - Prohlídka Oše: slavný Ošský bazar, Suleyman hora, Asaf ibn Burkhiya mauzoleum. Přejezd do Fergany. Ubytování, nocleh v hotelu.
 11. den - Prohlídka pamětihodností ve Ferganském údolí. Kokand - Khudoyar-Khan Palace, kde se nachází místní historické muzeum, medresa Norbut-Biy, Modarikhon mauzoleum a Rishtan - proslavený dynastií hrnčířských mistrů. Margilan- závod na zpracování hedvábí. Zde si můžete seznámit s procesem ruční výroby hedvábných tkanin. Přejezd do Taškentu. Ubytování, nocleh v hotelu.
 12. den - Prohlídka v Taškentu - kulturně-architektonický komplex Khast - Imam s velkolepou Páteční mešitou, středověký Yunus-chán a mausoleum Kafal-Shashi, Barakh - Chán a metresa Kukeldash, islámská univerzita, knihovna v mešitě Tillya Sheykh s jedním z původních koránů; náměstí Istiqlol s medresou Abdul Kasim , pomník Alisher Navoiy, náměstí Amir Timur (Tamerlan). Přejezd do Samarkandu. Ubytování, nocleh v hotelu.
 13. den - Prohlídka Samarkandu: náměstí Registan - "srdce" Samarkandu - soubor 3 majestátní medres - Sherdor, Ulugbeka a Tillya Qory. Bibi-Khanum- gigantická katedrála mešity, Gur- Emir- mauzoleum Amir Timura (Tamerlan), jeho synů a vnuka Ulugbeka- známého vědce a astronoma. Shakhi-Zinda -  nekropole Samarkandských panovníků a šlechty.  Přejezd do Bukhary. Ubytování, nocleh v hotelu.
 14. den - Prohlídka Bukhary: historicko-architektonický komplex Lyabi-Khauz s ve střední Asii nejstarším  bazénem obklopeným středověkými stavbami medres Divan-Begi s fasádou zdobenou nádhernou mozaiku a Kukeldash - největší medresa v Buchaře. Poi-Kalyan komplex  s  48 m vysokým minaretem Kalyan. Pevnost Ark - nejstarší sídlo Bucharských emírů, Chor-Minor - původní stavba čtyř minaretů. Sitorai- Mohi-Khosa Palác - letní palác Bucharských emírů. Přelet do Taškentu. Nocleh v hotelu.
 15. den - Odlet z Taškentu.

Doporučené vybavení :

Během zájezdu pravděpodobně zažijete velké rozdíly teplot, od +40stC v Buchaře až po třeba teploty okolo 0stC při průjezdu průsmyky Pamíru. Tomu je potřeba přizpůsobit oblečení. Měli byste mít jak sandály a kraťasy, tak teplou bundu a čepici.

 • sandály, trekové nízké boty
 • trička, kraťasy, ponožky, teplé spodní prádlo
 • cestovní kalhoty (ideálně s odepínací nohavicí)
 • nepromokavou a softshellovou bundu, čepici a teplou bundu
 • sluneční brýle, kšiltovku nebo klobouk
 • malý batoh (cca 20l), osobní lékárnu, láhev na vodu(1l)
 • pro noclehy v horách doporučujeme spacák
 • cestovní pojištění

Ubytování během zájezdu :

Ubytování ve městech ve dvou a tříhvězdičkových hotelích a penzionech, v horách v jurtách zařízených postelemi a elektřinou.

Jídlo během zájezdu :

Snídaně je vždy v hotelu (penzionu) v rámci ubytování, formou bufetu: čaj, káva, chléb, vejce, marmeláda, sýry, salámy, zelenina, ovoce, musli, mléko, jogurt, atd.

Obědy a večeře: ve městech a na přejezdech jsou ve vyzkoušených a prověřených restauracích a čajovnách, čaj a voda je v ceně, alkohol si každý hradí sám.

Doprava během zájezdu a transport zavazadel :

Letecky :

 • mezinárodní lety do Dushanbe a z Tashkentu - NENÍ V CENĚ ZÁJEZDU!
 • vnitrostátní let Buchara - Tashkent 

Autem : po celou dobu našimi klimatizovanými a pohodlnými mikrobusy nebo terénními auty

Zavazadla má každý účastník po celou dobu zájezdu neustále k dispozici.

...připravujeme....

Fotky

VELKÁ CESTA PO STŘEŠE SVĚTA (PAMÍREM)

Videa