PO PAMÁTKÁCH UNESCO V UZBEKISTÁNU A TURKMENISTÁNU (CIT05)


Oblast centrální Asie - Uzbekistán, Turkmenistán

Délka zájezdu : 15 dní  (doba pobytu v destinaci)

 Ideální doba pro absolvování zájezdu : květen, červen, červenec, srpen, září, říjen

Optimální počet účastníků : od 6 osob

Krátký úvod :

Na tomto zájezdu vás čeká návštěva dvou historicko-kulturně nejzajímavějších zemí středoasijského regionu. Budete mít možnost nahlédnout do historie staro a středověkých civilizací tohoto vzdáleného regionu. Za dva týdny navštívíte 8 (!) objektů světového kulturního dědictví UNESCO v Samarkandu, Shakhrisabz, Buchaře, Chivě, Mervu, Margushi, Kunya-Urgenchi a Staré Nise. Budete mít také možnost setkat se s původními obyvateli tohoto pouštního regionu, kteří se dokonale přizpůsobili životu v těchto tvrdých podmínkách.

Trasa zájezdu :

Tashkent – Samarkand – Shakhrisabz – Buchara – Mary/Merv – Ashgabat – Dashoguz – Kunya-Urgench – Khiva – Tashkent

Zaslat poptávku


Cena za osobu:

od 2290 USD

 

Cena zahrnuje :

 

 • prohlídku s místními průvodci v každém městě;
 • vstupné do hlavních turistických míst podle programu;
 • vnitrostátní lety Mary – Ashgabat, Ashgabat – Dashoguz, Urgench –Tashkent  **160USD (cena je orientační, v průběhu roku kolísá)
 • ubytování v hotelech a penzionech ve dvoulůžkových pokojích
 • Stravování po dobu zájezdu: snídaně, obědy, večeře **pouze snídaně
 • přeprava pohodlnými autobusy nebo mikrobusy podle itineráře zájezdu;
 • služby průvodce po celou dobu zájezdu **od 6 lidí ve skupině
 • zvací dopis pro vyřízení víz do Uzbekistánu a Turkmenistánu

Cena nezahrnuje :

 • mezinárodní letenky do Taškentu
 • foto / video poplatky v muzeích a na památkách
 • zdravotní pojištění
 • všechny služby neuvedené v programu

Podrobný itinerář cesty :

 1. den - Přílet do Taškentu. Transfer do hotelu. Odpočinek.
 2. den - Přejezd do Samarkandu. Prohlídka města : náměstí Registan - "srdce" Samarkandu - soubor 3 majestátní medres - Sherdor, Ulugbeka a Tillya Qory. Bibi-Khanum - gigantická katedrála mešity, Gur-Emir - Mauzoleum  Amir Timura (Tamerlan), jeho synů a vnuka Ulugbeka, známého vědce a astronoma. Shakhi-Zinda -  nekropole Samarkandských panovníků a šlechty, nocleh v hotelu.
 3. den - Po snídani pokračování v prohlídce Samarkandu, návštěva Ulugbegovy observatoře, mešity Bibi-Khanum, Shakhi Zinda mauzolea a starého bazaru. Odpoledne přejezd do Shakhrisabz,  rodiště Tamerlána  (90 km, 2hodiny). Ubytování v hotelu, odpočinek.
 4. den - Prohlídka Shakhrisabz: zřícenina paláce Ak Saray, Doruttilyavat, mešita Kok Gumbaz, Jami mešita, Jakhongir mauzoleum, Chor -Su - bazar. Odpoledne přejezd do Buchary (300 km, 5 hodin), nocleh v hotelu.
 5. den - Prohlídka Buchary : "Srdce“ Buchary - historicko- architektonický komplex Lyabi-Khauz s nejstarším ve střední Asii bazénem obklopeným středověkými stavbami medres Divan-Begi s fasádou zdobenou nádhernou mozaiku, Kukeldash - největší medresa v Buchaře. Poi -Kalyan komplex- s  48 m vysokým minaretem Kalyan. Velká mešita Kalyan s galerií završenou 288 kopulemi na 1 ha plochy, nocleh v hotelu.
 6. den - Pokračování prohlídky Buchary : mauzoleum Sámánovců,  pevnost Ark - nejstarší sídlo Bucharských emírů, Chor-Minor - původní stavba čtyř minaretů. Sitorai- Mohi-Khosa Palác- letní palác Bucharských emírů. Nocleh v hotelu.
 7. den - Po snídani odjezd na hraniční přechod-Farap. Vyřízení celních formalit na obou stranách nezbytných pro přechod hranice (1,5-3 hodiny). Přejezd do Mary přes Turkmenabad. Zastávka v Turkmenabadu na oběd. Dále do Mary (3 hodiny). Po příjezdu ubytování v hotelu a odpočinek.
 8. den - Snídaně v hotelu. V dopoledních hodinách přesun (částečně po trase staré karavanní cesty do Kunya Urgench) do pouště k vykopávkám Gonuru, bývalého hlavního města starověké říše Margush, který se skládá z městského paláce, chrámu ohně a vody a královské nekropole. Návrat na Mary. Návštěva historického muzea. Nocleh v hotelu.
 9. den - Snídaně v hotelu. Odjezd do starověkého města Merv (30 minut), prohlídka : mauzoleum Sultan Sanjar, středověké hrady Gyz Gala, Erk Kala, Gyaur Gala. Pevnost Kesk. Návrat do Mary. Přelet do Ashgabadu. Po příjezdu do Ašchabadu transfer do hotelu. Odpočinek. Nocleh v hotelu.
 10. den - Snídaně v hotelu. Prohlídka Ašchabadu. Návštěva Muzea turkmenských koberců, návštěvu moderního centra města s krásnými novými budovami a parky. Noc v hotelu.
 11. den - Snídaně v hotelu. Pokračování prohlídky Ašchabadu, návštěva Národního muzeua Turkmenistánu a ruiny starověké Nisy - sídla dávných parthských králů. Dále do Gypjak-návštěva mešity. Návrat do Ašchabadu. Noc v hotelu.
 12. den - Snídaně. Ráno odlet do Dashoguz. Přílet do Dashoguz, přejezd do Kunya-Urgench. Prohlídka : Mauzoleum- Fakhr At-Din, Turabek Khanum, Najmitdin Kubra a sultána Ali. Minaret Kutlug Timur. Přejezd na hraniční přechod mezi Turkmenistánem a Uzbekistánem. Vyřízení celních formalit na obou stranách (1,5 hodiny až 3 hodiny řízení). Přejezd do Khivy. Ubytování v hotelu a odpočinek.
 13. den - Po snídani prohlídka Chivy : Ichan Kala - muzeum pod otevřeným nebem, památka UNESCO Kalta-Minor Minaret (1855) - neúplný minaret s výškou 26m a průměrem v základech 16m. Kunya-Ark - první palác chánů z Chivy, Pahlovan Mahmud mausoleum a minaret. Juma-mešita - původní Páteční mešita s plochou střechou, podpírá ji 218 dřevěných vyřezávaných sloupů. Ve večerních hodinách let do Taškentu. Při příletu transfer do hotelu na noc.
 14. den - Prohlídky v Taškentu : Staré město, kulturně-architektonický komplex Khast - Imam s velkolepou Páteční mešitou, středověký Yunus-chán a mausoleum Kafal-Shashi, Barakh-Chán a medresa Kukeldash, islámská univerzita, knihovna v mešitě Tillya Sheykh s jedním z původních koránů; náměstí Istiqlol s medresou Abdul Kasim , pomník Alisher Navoiy, velký zábavní park s hudební fontánou;  náměstí Amir Timur (Tamerlan) s parkem, "Chorsu" východní bazar.
 15. den - Transfer na letiště. Odlet z Taškentu.

Doporučené vybavení :

Od jara do podzimu, kdy je ideální doba pro návštěvu historických měst Střední Asie, panuje v oblasti slunečné a teplé počasí. V letních měsících obrovské vedro a sucho!

 • sandály, nízké boty
 • trička, kraťasy, ponožky
 • cestovní kalhoty (ideálně s odepínací nohavicí)
 • nepromokavou a fleece bundu,
 • sluneční brýle, kšiltovku nebo klobouk
 • malý batoh (cca 20l), osobní lékárnu, láhev na vodu (1l)
 • cestovní pojištění

Ubytování během zájezdu :

Ubytování ve městech ve dvou- nebo tří- hvězdičkových hotelích.

 

Jídlo na zájezdu :

Snídaně je vždy v hotelu v rámci ubytování, formou bufetu : čaj, káva, chléb, vejce, marmeláda, sýry, salámy, zelenina, ovoce, musli, mléko, jogurt, atd.

Obědy a večeře: ve městech a na přejezdech jsou ve vyzkoušených a prověřených restauracích a čajovnách, alkoholické nápoje si každý hradí sám.

Doprava během zájezdu a transport zavazadel :

Letecky : mezinárodní lety do/z Tashkentu - NENÍ V CENĚ ZÁJEZDU!

                  vnitrostátní lety : Urgenč- Tashkent , Mary –Ashgabat, Ashgabat – Dashoguz    

Autem : po celou dobu našimi klimatizovanými a pohodlnými mikrobusy, případně autobusy.

....připravujeme.....

Fotky

PO PAMÁTKÁCH UNESCO V UZBEKISTÁNU A TURKMENISTÁNU

Videa