Chcete se otužovat zdravě? Tipy pro první krůčky

V posledních letech se z otužování stal módní trend a sociální sítě plní fotografie lidí různých věkových kategorií překonávajících výzvy chladu a nekomfortu. Pozitivní účinky vystavování těla chladu jsou známy již odpradávna, chladová terapie se využívá nejen ve sportovní medicíně a utužovat kořínek se vyplatí nejen v době covidové.

V moderních dějinách na sebe na začátku 20. století nejvíce upozornil ruský mystik Porfirij Kornějevič Ivanov, který se věnoval ozdravné terapii ledovou vodou, trávil dlouhé hodiny ve sněhu ve 30-40 stupňových mrazech, sovětský režim ho považoval za podivína a blázna, věznil ho a internoval v psychiatrických léčebnách, nicméně „Učitel Ivanov“ se dožil 85 let a sepsal několik knih, ze kterých čerpají autoři a nadšenci, věnující se chladové terapii, dodnes. Další výraznou figurou je nám dnes dobře známý Wim Hof, přezdívaný „Iceman“, nizozemec, který se věnuje vedle extrémních sportovních výkonů právě terapii chladem. Vyvinul vlastní metodu Wim Hof Method, kterou po celém světě následují miliony příznivců.

Minimálně u Wim Hofa má však metoda otužování svá pevná pravidla a je podepřena mnoha pokusy a tréninky v praxi, tudíž pokud to s otužováním myslíte vážně, vydejte se raději prověřenou cestou bez nutných experimentů s vlastním zdravím.

Zdraví a extrémy

Pro většinu lidí je kontakt s ledovou vodou nebo velmi chladným vzduchem věcí nepříjemnou a těžko představitelnou. Dobrovolná koupel ve vodě chladnější než 18 stupňů není žádný med, natož pak „jen“ minutový pobyt ve vodě o teplotě 4-5 stupňů plné ledu! Pokud se někdo bez přípravy ponoří do takové lázně, může to být zajímavý a extrémní zážitek, který ale u některých jedinců může způsobit šok či vážnější zdravotní problém. Ani extrémní výpravy nejen na Sněžku v zimě v kraťasech a bez trička bez přípravy nejsou zrovna tím správným začátkem.

Abyste si z otužování nevyrobili noční můru a vážný zdravotní problém, ale návyk, který budete praktikovat několikrát týdně, protože se na něj budete těšit, je třeba postupovat krok po kroku. Neexistuje žádný univerzální plán pro všechny. Každý z nás je originál, každý má jinou rezistenci vůči chladu, jinou tělesnou konstituci, jiné mentální nastavení. To vše hraje svou důležitou roli. Proto pro někoho může být rychlá ranní sprcha nejdříve vlažnou, později studenou vodou příjemná, jinému stačí ponořit na minutu ruce nebo nohy do lavoru se studenou vodou a tím začít svou vlastní cestu k otužování.

Vlídné otužování

Existuje však jedna rada platná pro všechny. Chovejte se ke svému tělu vlídně. K otužování je třeba si vybudovat pozitivní vztah. Pokud s ním dokážete spojit příjemné emoce a pocity uvolnění, vše půjde snadněji, především ono příslovečné vystupování z komfortní zóny. Aby mělo otužování své účinky, musíte ho provozovat dlouhodobě a pravidelně, ale rozhodně se nestresujte tím, že zrovna dneska ráno se vám do studené sprchy prostě nechce. Tak co, nechce, zítra to bude lepší. Pochopitelně když budete každé ráno studenou sprchu odkládat, žádné výsledky se nedostaví. Zkrátka si nastavte takový režim, jaký potřebujete a snažte se ho dodržovat.

Otužování není přece jen o namáčení těla do studené vody. Můžete začít klidně tím, že se budete méně oblékat. Vezměte si o jednu vrstvu méně na krátkou procházku parkem a testujte. Sledujte svoje pocity a reakce těla. Pokud to nebude zásadně nepříjemné, setrvejte v tom a posouvejte se dál. Nebo se projděte studenou ranní rosou. Minutová procházka naboso sněhem má také něco do sebe.

Kde se naučit pravidla?

Pokud se chcete seznámit s otužováním a jeho praktikováním blíže a systematicky, vyzkoušejte pod vedením akreditovaného instruktora třeba Wim Hof Method Fundamentals workshop s Jakubem: změňte svůj život, buďte zdraví, silní a šťastní.