5 pražských čtvrtí, které stojí za to objevit

Procházky centrem Prahy za posledních 30 let nikdy nebyly příjemnější. Pokřikování stánkařů s matrjoškami, průvodci s deštníky ani podivné thajské maskoty teď nepotkáte. Ať si každý říká, co chce, ale je to naše matička, je to architektonický skvost Evropy a my teď máme jedinečnou možnost si ji užít v plné kráse. Kromě centra města však stojí za to vyrazit do gastronomického centra na Vinohradech, objevit uměleckou Letnou, najít klid na Bíle hoře nebo načerpat inspiraci v do nebes vzkvétajícím Karlíně.

1) Královská cesta vás nemine

Každý Čech, Moravan i Slezan by si tuto cestu měl aspoň jednou za život projít. Ve stopách Albrechta II. Habsburského se projděte od Muzea až po Pražský Hrad. Po cestě si udělejte zastávky na Pražském Orloji a vystoupejte na radniční věž nebo na astronomickou věž Klementina. Až přejdete Karlův most nechte se okouzlit kostelem Sv. Mikuláše, když to stihnete v celou uslyšíte snad nejhlasitější oznámení nové hodiny. V Nerudově ulici si připomeňte milé povídky. Jakmile vystoupáte až na Hrad, prohlédněte si některé ze stálých expozic. A trochu klidu pak najdete v Královských zahradách nebo zvonkohrou na Loretánském náměstí. Doporučujeme se v Praze zdržet a věnovat odpoledne Národnímu Muzeu.

2) Gastronomičtí požitkáři míří na Vinohrady

Začněte na Náměstí Míru, stačí se rozhlédnout a uvidíte hned 3 architektonické skvosty – kostel sv. Ludmily, Divadlo Na Vinohradech a Kulturní dům. Už na náměstí a v jeho okolí najdete spoustu skvělých podniků od těch aspirující na michelinskou hvězdu, specializující se na japonskou techniku přípravy čaje a kávy, až po docela nenápadné indické restaurace, které voní několik bloků daleko. Kromě toho po cestě na Vinohradskou ulici narazíte na milé obchůdky – jako je knihkupectví Book Therapy nebo studio s autorským oblečením a šperky českých návrhářů CVRK. Vydejte se k Vinohradskému Pavilonu, místní budově říkají “tržnice”, protože kdysi opravdu tržnicí byla. Dnes jsou trhy pod širým nebem na Jiřího z Poděbrad. Každou středu, čtvrtek, pátek a sobotu zde nakoupíte farmářské potraviny. Dáte si ale i skvělé belgické hranolky, rybí polévku, slávky na víně, pljeskavicu z grilu, vše zapijete Vinohradskou 12°. Přímo na Jiřího z Poděbrad ochutnáte croissant snad tak křehký jako ve Francii, naopak český máslový rohlík ochutnáte u Antonína. Zavítáte-li do jakékoliv restaurace nebo kavárny na rozloze Náměstí Míru – Vinohradská vodárna – Žižkovská věž, tak nešlápnete vedle. Chodí sem hlavně Pražané, a tak si na kvalitě jídla a pití dávají provozovatelé velice záležet.

3) Letná umělecká

Snad je to větrnými proudy mezi dvěma parky a řekou – Stromovkou, Letenskými sady a Holešovickým přístavem – že to do této čtvrti vždy táhlo samé umělecké bytosti. Na Letenském kopečku najdete Akademii umění a pod ním pak Národní Galerii, která právě prošla rekonstrukcí. V bočních uličkách mezi Letenským náměstím a ulicí Dukelských Hrdinů najdete Bio Oko a spoustu uměleckých ateliérů – od papírenského studia Papírna po designové předměty v Kuráži nebo vintage desky v Gramodesky Letná. Všichni se pak scházejí probrat ideály, ale i pražské drby do kavárny Liberál. Berlínský vítr zase vane z druhé strany Prahy 7, tedy za Argentinskou ulicí. Centrum současného umění DOX, La Fabrika, Vnitroblok nebo Jatka 78 jsou dnes už renomované platformy pro kulturní vyžití. Navíc kolem ulice Dělnická vzniklo spoustu skvělých podniků s vymazlenou kávou, ale i vietnamským grilovaným bůčkem Bun Cha. Na večer doporučujeme se vrátit do Letenského parku k Metronomu nebo na pivní zahrádky.

4) Po potopě v Karlíně ani stopy

V roce 2002 zastihla Karlín devastující potopa, mnoho budov se muselo strhnout a většina z nich potřebovala značnou rekonstrukci. Do doby před potopou člověk neměl moc důvodů se jít do této čtvrti projít – šlo především o tovární a dělnickou čtvrť, kde byste se po setmění spíše báli o peněženku. Dnes Karlín rozkvetl do krásné čtvrti, vyrostli zde budovy, které ve světě vyhrávají architektonické ocenění, opravili se chátrající továrny do kancelářských prostor (Kotelna a Machine House) nebo z nich vznikl koncertní sál (Fórum Karlín). A bývalé Kasárny jsou nyní multifunkčním kulturním centrem s obrovskou venkovní zahrádkou. Nový lesk získaly i historické budovy jako barokní budova Invalidovny nebo základní škola na Lyčkově náměstí. Samotné Karlínské náměstí prošlo revitalizaci a ve stínu stromů si vychutnáte kávu z místních kaváren nebo jednu vychlazenou dvanáctku z Lokálu. A ti, co se na karlínské rovince začnou nudit, mohou projít Žižkovským tunelem a po cyklostezce si vyšlápnout kopec na Památník na Vítkově.

5) Tak trochu vesnická Praha

Procházka mezi Břevnovským a Strahovským klášterem je unikátní nejen tím, že po cestě najdete pozůstatky po pražském venkově, ale zahájit i ukončit ji budete moct pivem – v obou klášterech se totiž od pradávna vaří pivo. Začněte na Petřinách na stejnojmenné zastávce jako významný objekt – Větrník – bývalý mlýn, kde se do 60. let 19.století ještě mlela mouka. Klášterní zahradou se dostanete až k Břevnovskému klášteru, kde si můžete dát první vytoužený zlatý mok. Odrazem minulého režimu je sídliště, kterému se přezdívá “Obušek”, to obklopilo jediný pozůstatek starého Břevnova s návsí a drobnou kapličku, kterou naleznete přímo mezi paneláky. Romantičtější uličkou s duchem venkova je ulice Na Kocourkách, po kočičích hlavách dojdete až na náměstíčko s plynovými lampami. Přes Kajetánku, rybník Vincentinum, zchátralou usedlost Petynka se dostanete k naopak zrekonstruované usedlosti Šlajferka obklopenou ovocným sadem. Ulicí Pod Královkou a Bělohorskou dojdete na Strahovské nádvoří. Než však usednete k vychlazenému půl litru Sv. Norberta, navštivte Strahovskou knihovnu a kostel Nanebevzetí Panny Marie.

Ať už do Prahy zavítáte z jakýchkoli důvodů. Zastavte se tu, poznejte ji blíž, zahněte do uliček mimo vymezenou trasu, najdete tak možná neobjevená zákoutí nebo milou kavárnu. Doporučujeme vzhlížet často nad sebe, pražské domy na sobě mají spoustu detailů, historických nápisů a fresek, které umí ocenit hlavně český turista.