Na kole za templáři, vínem i barokní architekturou

Češi jsou národem cyklistů. Alespoň o tom vypovídají výsledky dotazníkových šetření, ve kterých je cyklistika na čele žebříčku provozovaných sportů. A úměrně tomu se zhušťuje také tuzemská síť cyklostezek. My se dnes podíváme na jeden poměrně nový a stále rozšířenější trend. Tím jsou tematické cyklostezky, které spojují sportovní vyžití na kole s kouzlem poznávání a objevování.

Jihomoravská pavučina

Jižní Morava je turistický ráj. Malebná krajina, letní teploty jako ve středomoří a k tomu to víno! Pro cyklisty má ale navíc ještě jedno velké plus. Projíždět se po ní můžete prakticky bez stoupání. Je tak ideální i pro rekreační jezdce a snad právě proto zde najdete nejhustější síť tematických cyklostezek u nás. Pod pálavskými útesy se můžete prohánět Moravskou vinnou stezkou, Velkopavlovickou i Lednickou stezkou, nebo třeba okolo Slavkovského bojiště. Pohodový celodenní výlet pro rodinu, na kterém se podíváte na každou z cyklostezek alespoň částečně, je 80 km dlouhý Mikulovský okruh. Stoupání na něm nepřesáhne 5 % a na Moravu s sebou ani nemusíte vozit kola. Ochotně vám je zapůjčí v některé z půjčoven. Jediné, co si musíte ohlídat, je víno. Cyklista je přeci jen pořád účastník silničního provozu. O to lépe ale chutná večer ve sklípku.

Rádi poznáváte nová místa?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a objevujte svět zážitků!

Přihlášením souhlasíte se zasíláním marketingových sdělení. Odhlásit se můžete kdykoli. GDPR OutdoorTrip

Vyšlápněte si na Vysočinu

Moravskou vinnou stezkou můžete rovnou dojet až do Znojma, půvabného historického města. V jeho centru mimo jiné naleznete poměrně zachovalé městské opevnění. Pořádně si v něm vydechněte, čeká vás nejdelší tematická stezka našeho výčtu. Svůj název dostala podle přibližně padesátky mlýnů, které budete po cestě míjet. Pokud si troufnete na celých 180 km Mlynářské stezky, dostanete se půvabným údolím říčky Oslavy prakticky až k ústí Sázavy. Po cestě můžete navštívit Kralice, kde vznikla slavná Bible Kralická. Tu fyzicky uvidíte na zámku v Náměšti nad Oslavou. Po celé délce trasy je dostatek míst ke koupání a těsně před Novým městem na Moravě vás rozptýlí ve westernovém areálu Šiklův mlýn. Pokud se na celou trasu necítíte, máme pro vás skvělou odbočku.

Templářské Postřižiny ve stínu Dukovan

Tu můžete udělat pod chladícími věžemi jaderné elektrárny Dukovany. Mlynářskou stezku zde protínají tři vzájemně se prolínající cyklostezky - Energetická, Pivovarská a Templářská. Odkud vzala název první z nich si jistě dovedete představit. Pokud se dáte po pivovarské, dojedete k Dalešickému pivovaru. Úhledný historický areál poznáte na první pohled. Natáčel se zde oblíbený film Postřižiny a pivo, které zde vaří, je dodnes vynikající. Můžete se ale vydat také opačným směrem, nad malebným údolím řeky Jihlavy k zřícenině hradu postaveného tajemnou templářskou lóží – Templštejna. Stezky zřídil Mikroregion Ivančicko, v jehož působnosti můžete absolvovat ještě hornický okruh, zaměřený na historickou těžbu uhlí v regionu.
>>Zjistěte, co ještě můžete podniknout na Vysočině.

Kopce i roviny Jižních Čech

Teď už si odskočíme o kus dál, do Jižních Čech. Slavnou rybníkářskou tradici regionu nejlépe nasajete na nenáročné rodinné stezce Okolo Třeboně. Pokud toužíte po divočejších výhledech, zkuste projet odlehlejší Novohradsko. Zdejší trasy vás už trochu prověří, ale schválně, jak se budou tvářit vaši přátelé, až jim oznámíte, že jste o prázdninách sjezdili Slepičí hory. My o jejich existenci donedávna nevěděli. Stezky jsou pojaté jako naučné a soustředí se především na odhalování spletité historie odlehlého kraje. Jedna z nich vás například provede regionem Vitorazko, který až do roku 1920 patřil pod Dolní Rakousy.

Za barokními skvosty Plzeňského kraje

Na závěr si odskočíme do Plzeňského kraje. Okruhy, jejichž výchozím bodem je město Plasy, totiž odkazují na působení geniálního architekta Jana Blažeje Santini-Aichela. Už v Plaském klášteře můžete obdivovat jeho spirálovitě zatočené, samonosné schodiště. Představitel a autor stylu, zvaného barokní gotika, se do zdejšího kraje podepsal i na dalších místech. Okruh Baroko I. vás dovede k další z jeho realizací, klášteru v Mariánském Týnci. Dominantou okruhu Baroko II. je Manětín, kde historickému centru dominuje nádherný barokní zámek a rozsáhlý soubor soch. Baroko III. pak nabízí výhledy na údolí Berounky i barokní zámek v Liblíně a barokní církevní dvůr v Lednici. Pokud holdujete cyklistice i historické architektuře, je to jasná volba. Jen počítejte s členitostí krajiny, o stoupání zde není nouze.