Česko má nepřeberné množství krásných míst, dechberoucích přírodních úkazů a unikátních prvenství, kterými se můžeme chlubit v Evropě a možná i na celém světě. Podle nás je následujících sedm lokalit důkazem, že stojí za to vyrazit na dovolenou po Česku a užít si ji na maximum.
1. Pravčická brána
Je největší přirozená skalní brána v Evropě a také nejkrásnější útvar Českého Švýcarska. Ne nadarmo je národní přírodní památkou. Pravčická brána stojí na svém místě od nepaměti. Je výsledkem milióny let trvajícího zvětrávání v méně odolné části skalního masivu. Od místa vstupu do areálu se rozbíhají upravené stezky a schodiště na jednotlivé vyhlídky, odkud můžete pozorovat samotnou Pravčickou bránu nebo se kochat působivými pohledy do okolí.

2. Pražský hrad
Podle Guinessovy knihy rekordů je Pražský hrad největším souvislým hradním komplexem na světě, rozkládá se na ploše téměř 70 000 m². Samozřejmě je také zapsán na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Hrad byl založen pravděpodobně již kolem roku 880 knížetem Bořivojem z rodu Přemyslovců a dnes jej tvoří rozsáhlý soubor paláců a církevních staveb rozmanitých architektonických slohů. V komplexu naleznete i největší český zvon Zikmund a pokladnici českých korunovačních klenotů.
3. Hrady a zámky
U hradů zůstaneme a přidáme k nim zámky, tvrze a zříceniny. V součtu máme v Evropě těchto objektů nejvíce – přes 2000, a to je vzhledem k naší rozloze dost pěkné číslo. Z toho hradů a zřícenin je něco přes 460, ukázalo se tak ve výzkumu Památkového katalogu NPÚ. V Čechách se můžeme pochlubit neuvěřitelným počtem 53 zachovaných hradů, z toho největší koncentraci má Středočeský kraj. Věřte nebo ne, není v Evropě zcela běžné zatoulat se v lese a narazit na mechem zarostlou tvrz nebo vylézt na kopec a najít tam zříceninu hradu, je to dědictví, kterého si musíme vážit.

4. Elektrárna Dlouhé stráně
Je to třetí největší přečerpávací vodní elektrárna na světě a nejrozsáhlejší vodní energetické dílo v České republice. Většina objektů se nachází pod zemí, stavby na povrchu jsou ohleduplně začleněny do okolní přírody a vytvářejí s ní harmonický celek. Z fotek to není zcela patrné, ale na vodní plochu nádrže by se vešlo 15 fotbalových hřišť.

5. Turistická značení
ČR má dlouhodobě nejhustší síť turistického značení v Evropě.
- 42 885 km pěších značených turistických tras,
- 33 817 km značených silničních cyklotras,
- 3757 km cyklistických tras v terénu,
- 3067 km lyžařských tras
- 2826 km tras pro turistiku na koni
- plus čtrnáct vozíčkářských tras.
Klub českých turistů tak udržuje celkem 86 352 km značených turistických tras v celé ČR, což je ekvivalent dvojí cesty kolem rovníku. Takže výmluvu, že už není kam v Česku na procházku nebo na túru, letos nebereme.

6. Macocha a Punkevní jeskyně
Propast Macocha je více než 138,5 metrů hluboká a je největší propastí svého druhu, tzv. Light hole, v České republice ale i ve střední Evropě. Horní část propasti je dlouhá 174 metrů a široká 76 metrů. Macocha je součástí Punkevní jeskyně, která tvoří komplex až 40 kilometrů dlouhých podzemních chodeb a řeky Punkvy. Své pojmenování získala podle staré pověsti, ve které figuruje macecha, která z nenávisti shodila pastorka do propasti.

>>Zjistěte co zažít v Moravském krasu.
7. Pivo
To, že držíme prvenství v konzumaci piva na počet obyvatel (a to včetně nemluvňat), je snad každému známé a pyšně si tuto hladinku udržujeme na pivních zahrádkách. V čem jsme ale v tomto oboru ještě výjimeční, je počet prvenství v produkci na počet obyvatel. I v množství pivovarů a minipivovarů si nestojíme špatně – v Evropě jsme hned třetí, znamená to, že na každých 24 tisíc obyvatel spadá jeden pivovar. No a ty také stojí za to navštívit, samozřejmě jen za podmínky řádné ochutnávky.